sabanet call number                                                                                                                                                                                     اینستاگرام صبانت  کانال تلگرام صبانت

اینترنت صبانت

-->

وایمکس چیست

وایمکس چیست - 5.0 out of 5 based on 2 votes

وایمکس

 IEEE 802.16 وایمکس

 فناوری IEEE 802.16 وایمکس فناوری ارتباطی بی سیم بوده که قادر است اینترنت 4G را بدون ارتباط تلفنی برقرار کند و در هر مکان تحت پوششی به استفاده از آن پرداخت.تعرفه TD-LTE

فناوری وایمکس یک ارتباط بی سیم با پهنای باند بالا بوده که براساس استاندارد IEE 802.16 با سرعت بالا عمل می کند و یک منطقه وسیعی را تحت پوشش دارد.

Wimax technologies

WiMAX در ارتباط با AXess عمل می کند تا به عنوان یک فناوری بی سیم مناطق گسترده ای را تحت پوشش قرار دهد. فناوری WiMAX نیاز کاربران متنوعی را برطرف می کند و اختصاص به گروه خاصی نداشته تا تنها آنها این فناوری را به کار گیرند. این کاربران شامل کشورهای مختلفی ازجمله توسعه یافته می شود که با نصب شبکه داده با سرعت بالا که هزینه کمی داشته و مدت زمان کمی برای راه اندازی آن لازم است، انجام می گیرد.ثبت نام اینترنت TD-LTE

فناوری WiMAX چیست؟ اصول اولیه

فناوری WiMAX به شکل استاندارد از شبکه های بی سیم متروپولیتن بهره می گیرد که توسط گروه 16 از IEEE 802 توسعه پیدا کردند. IEEE 802 متخصصی در دسترسی بی سیم به پهنای باند چند نقطه توسعه یافته است. در ابتدا 802.16a توسعه و راه اندازی شده است اما در حال حاضر بیشتر مورد تصفیه قرار گرفته است. 802.16d یا 802.16-2004 به عنوان نسخه تصحیح شده استاندارد 802.16a بوده که از برنامه ثابت است. نسخه دیگری از استاندارد 802.16e یا 802.16-2005 نیز منتشر شده و در بازار رومینگ و تلفن همراه را هدف قرار گرفته است.

وایکس

فناوری WiMAX با استفاده از برخی فناوری های کلیدی قادر به ارائه سرعت داده های بالا است.

  • OFDM یا Orthogonal Frequency Division Multiplex:

OFDM در فناوری وایمکس گنجانده شده تا قادر به ارائه داده های با سرعت بالا بدون محو کردن انتخابی و سایر مسائل دیگر در فرم های سیگنال است.

  • MIMO یا چند خروجی چندگانه: وایمکس با استفاده از MIMO که فناوری چند خروجی چندگانه محسوب می شود، با استفاده از مسیرهای چندگانه که وجود دارند، با استفاده ازMIMO امکان کار با سطوح پایین قدرت سیگنال را فراهم می کند، از این رو اجازه می دهد تا نرخ داده های بالاتر فراهم شود.

انجمن وایمکس

انجمن وایمکس یک کنسرسیوم صنعت بی سیم بوده که تعداد کاربران آن بسیار بوده که از جمله آن باید به رهبران صنعت اشاره داشت. این فناوری برای پشتیبانی وتوسعه فناوری وایمکس در سراسر جهان ساخته شد و استانداردهای مشترکی را در سراسر جهان به وجودآورده است تا فناوری را به یک فناوری جهانی تبدیل کنند. یکی از اهداف این انجمن این است که یک استاندارد برای پذیرش فراهم شود که قابلیت همکاری کامل بین محصولات را فراهم سازد. آموزش ناشی از مشکلات همکاری ضعیف با استانداردهای بی سیم قبلی و تاثیری که تا به حال روی آن افتاده، هدف انجمن وایمکس نیز جلوگیری از چنین اتفاقی می باشد.

نسخه های وایمکس

از زمان تصدیق اولیه وایمکس، برای آن برنامه های کاربردی جدید توسعه یافته و در نتیجه‌ی آن، دو استاندارد تکنولوژی WiMAX وجود دارد:

802.16d(802.16-2004)

802.16e(802.16-2005)

این دو زیرمجموعه ی پروتکل های ارتباطی وایمکس تا كنون به صورت گسترده و در برنامه های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. آن ها تحت استاندارد 802.16، که توسط موسسه IEEE تعیین شده و به تصویب رسیده است عمل مي كنند. اجرای هر کدام از این زیرمجموعه ها با توجه به کاربرد خاصشان بهینه شده اند.

802.16- DSL جایگزین نسخه 802.16d است که که اغلب 802.16-2004 نامیده می شود. این تکنولوژی تقریبا نزدیک به نسخه اصلی وایمکس 802.16a است . در حقیقت انجمن وایمکس این تکنولوژی را "فناوری مبتنی بر استانداردها که امکان دسترسی به پهنای باند بی سیم را به عنوان جایگزینی برای کابل و DSL فراهم می کند" توصیف می کند. استاندارد 802.16d را تحت عنوان وایمکس ثابت یا Fixed WiMAX می شناسند.

تکنولوژی 802.16d قادر به ارائه نرخ داده تا 75 Mbps است و در نتیجه جایگزینی مطلوب برای برنامه های ثابت و DSL است.علاوه بر آن، به عنوان پشتوانه ای که در آن داده های نهایی جداگانه توزیع می شود، نیز استفاده می شود. شعاع سلولی این تکنولوژی تا 75 کیلومتر است.

تکنولوژی 802.16e علاوه بر دارا بودن سایر ویژگی های وایمکس ثابت، از تجهیزات موبایل نیز پشتیبانی كرده و از این رو به نام "موبایل وایمکس (Mobile WiMAX)" نیز یاد می شود. این استاندارد تحت عنوان 802.16-2005 نیز شناخته می شود. این استاندارد براي مصارف سيار حتي تا سرعتهاي 120 km/h در نظر گرفته شده است. در حال حاضر این استاندارد، اتصال کاربران به یک سلول وایمکس از مکان های مختلف را فراهم می کند و پیشرفت های آینده برای ارائه تحویل سلولی وجود دارد.

802.16e قادر به ارائه نرخ داده تا 15 مگابیت در ثانیه است و فاصله شعاع سلول معمولا بین 2 تا 4 کیلومتر است.

رقابت

در رقابت وایمکس 802.16 بسته به نوع و نسخه این ارتباط بی سیم دارد. اگرچه در ابتدا تصور می شد رقابت بین وای فای و وایمکس قابل ملاحظه باشد اما وای فای تهدیدی برای وایمکس محسوب شده و رقابت بین آنها بسیار جدی است.

  • کابل خطوط DSL: وایمکس به کاربران ارائه می دهد تا با سرعت بالایی به اینترنت متصل شوند. بنابراین تهدیدی برای کابل های DSL محسوب می شود.
  • اپراتورهای تلفن همراه: اپراتورهای تلفن همراه نسخه موبایل وایمکس را یک تهدید مهمی می دانند. با این حال LTE به عنوان سیستم مخابراتی جهانی سلولی محسوب می شود. فناوری وایمکس در حال حاضر در بسیاری از مناطق مستقر شده و در حالی که ابتدا به عنوان یک استاندارد بی سیم جدید شناخته می شود. بنابراین باید آن را تهدیدی برای دیگر شبکه های ارتباطی دانست که مدتیست از راه رسیده است.

شرکت های مختلفی هستند که در زمینه فناوری وایمکس فعالیت می کنند و به نوعی این فناوری تهدیدی برای دیگر فناوری ها محسوب می شود. انتظار می رود هر روز بر تعداد شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند افزوده شود و وایمکس یکی از فناوری هایی بوده که هر روز محدوده بیشتری را پوشش می دهد.

 

  • دفتر مرکزی : تهران، خیابان ولیعصر (عج)، بالاتر از خیابان مطهری، خیابان ناهید، شماره 74
  • 021-95 11 86 08
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صبانت در شبکه های اجتماعی

تلگرام صبانت  sabanet instagrem