sabanet call number                                                                                                                                                                                     اینستاگرام صبانت  کانال تلگرام صبانت

اینترنت صبانت

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 558
-->

وایمکس چیست

وایمکس چیست - 5.0 out of 5 based on 2 votes

وایمکس چیست؟

 وایمکس 

وایمکس یا همان WiMAX مخفف Worldwide Interoperability for Microwave Access بوده که به معنای هم کنش پذیری جهانی برای دسترسی ریزموج است. وایمکس در حقیقت یک استاندارد بی سیم دوربرد بوده که برای هر دو ارتباط تلفن همراه و تلفن ثابت به کار گرفته می شود. تعرفه اینترنت TD-LTE

یک بار پیش بینی شد وایمکس به عنوان جایگزین ارتباط اینترنتی کابلی و اینترنت DSL تبدیل خواهد شد اما این تصویب محدود شد.

عمدتا علت تصویب محدود قیمت بالاتر آن بوده و یک جایگزین برای فناوری وای فای (اینترنت بی سیم) یا فناوری کانون های بی سیم محسوب می شود. البته وای فای هزینه کمتری در مقابل وایمکس به دنبال داشته از این رو شاهد گسترش بیشتر آن نسبت به وایمکس هستیم. این موضوع حتی شامل ارتباط اینترنتی DSL نیز می شود و تنها وای فای را دربرنمی گیرد.ثبت نام اینترنت TD-LTE

 

wimax diagram sabanet

 

 

البته صنعت ارتباطات راه دور جهانی تصمیم گرفته روی فناوری های ارتباطی دیگری چون شبکه LTE و برخی از این قبیل به جای وایمکس سرمایه گذاری کند.

تجهیزات وایمکس شامل دو قسمت می شود که باید به ایستگاه های پایه که توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات ایجاد می شود تا به پوشش شبکه بپردازد و دیگری دستگاه گیرنده ای بوده که در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

وایمکس توسط کنسرسیوم صنعت توسعه یافته که توسط انجمنی به نام وایمکس ایجاد شده، توسعه یافته است. این انجمن به ارائه گواهی تجهیزات وایمکس می پردازند تا به خدمات آن دردسترس مشتریان قرار گیرد. فناوری آن تحت استاندارد IEEE 802.16 که منطقه گسترده ارتباطات جهانی را دربرمی گیرد، قرار دارد.

مزایا و معایب وایمکس

 

 معایب و مزایای وایمکس

 

 

وایمکس با مزایای بزرگی همراه است که متاسفانه در این بخش آن نیز محدودیت هایی مشاهده می شود و موجب معایبی برای آن می شود.

مزایا وایمکس

وایمکس با توجه به هزینه کم و انعطاف پذیری بیشتر محبوبیت بالایی دارد. این نوع شبکه اینترنتی سریع تر از دیگر شبکه ها نصب و راه اندازی می شود زیرا سیم کشی نیاز نداشته وهمه چیز به لطف طول موجی انجام می گیرد. همچنین به وجود آمدن مشکلی در آن نسبت به دیگر اینترنت بسیار کمتر است از این رو می تواند یک مزایا بزرگ برای وایمکس محسوب شود.

وایمکس را می توان در هر جایی مورد استفاده قرار داد و تنها برای خانه نیست. شما همچنین می توانید برای دستگاه تلفن همراه یک سرویس وایمکس اشتراکی خریداری کنید که بوسیله دانگل USB عمل می کند. این دانگل به لپتاپ یا تلفن هوشمند متصل می شود.

وایمکس علاوه بر دسترسی به اینترنت، می تواند قابلیت انتقال ویدئو و صدا و همچنین دسترسی به تلفن همراه را فراهم آورد. از آنجایی که فرستنده وایمکس می تواند فاصله چندین مایلی را با سرعت 30 تا 40 مگابیت برثانیه پوشش دهند یکی از بهترین راه ها برای مناطقی بوده که نمی توان اینترنت سیمی را در آنها به کار گرفت. همچنین می توان از سرعت قابل توجهی بهره برد.

وایمکس از چند مدل شبکه پشتیبانی می کند:

  • وسیله ای جهت انتقال داده در سراسر یک شبکه ارائه دهنده خدمات اینترنت که معمولا به نام backhaul شناخته می شود.
  • فرم دسترسی به اینترنت از طریق پهنای باند بی سیم خطوط ثابت که جایگزینی برای سرویس اینترنتی ماهواره ای است.
  • فرم دسترسی به اینترنت از طریق تلفن همراه که رقیبی برای فناوری LTE محسوب می شود.
  • دسترسی به اینترنت افرادی که در مکانی با عدم قابلیت کابل کشی زندگی می کنند و در مکانی دور قرار دارند.

معایب وایمکس

به طور کلی WiMAX در طبیعت هنگامی که از ایستگاه اصلی فاصله بسیاری پیدا می کند با آنتن دهی نامناسبی رو به رو می شود که موجب عملکرد نامطلوب خواهد شد. این بدان معناست که حتی یک کاربر نیز نمی توان تجربه خوبی با آن داشته باشد. هنگامی که وایمکس در نزدیکی ایستگاه مورد نظر است سرعت آن به 30 مگابیت برثانیه می رسد اما با فاصله طولانی کمتر از 1 مگابیت برثانیه خواهد شد.

این شبیه به زمانی بوده که چندین نفر به یک روتر متصل شده و موجب اشغال کردن پهنای باند می شوند و سرعت را کاهش می دهند. بنابراین از معایب این شبکه دوری از ایستگاه اصلی بوده و نباید آن را در فاصله طولانی از منبع اصلی به کار گرفت.

 

wimax saba


شبکه بی سیم وای فای در مقایسه با وایمکس محبوبیت بیشتری دارد. از این رو افراد بیشتری تمایل دارند این نوع شبکه اینترنتی را به کار گیرند زیرا محدوده بیشتری را پوشش داده و سرعت بالاتری به دنبال دارد. متاسفانه همانطور که گفته شد محدودیت پوشش وایمکس یکی از علل و معایب بزرگ این شبکه است و از محبوبیت آن کاسته است. بنابراین با یک روتر وای فای می توانید از اینترنت مطلوبی بهره ببرید اگرچه وایمکس نیز مزایای خود را داراست.

  • دفتر مرکزی : تهران، خیابان ولیعصر (عج)، بالاتر از خیابان مطهری، خیابان ناهید، شماره 74
  • 021-95 11 86 08
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صبانت در شبکه های اجتماعی

تلگرام صبانت  sabanet instagrem