sabanet call number                                                                                                                                                                                     اینستاگرام صبانت  کانال تلگرام صبانت

اینترنت صبانت

-->

اینترنت اشیاء چیست ؟

اینترنت اشیاء چیست ؟ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

چشم انداز سال 2017 اینترنت اشیاء

 همانطور که می دانید سال 2016 با تمامی اتفاقات خود به پایان رسید از این رو تحلیلگران سعی کردند چشم اندازی از سال 2017 را ارائه دهند. برای اینترنت اشیاء سال 2017 یک سال پیشرفت بوده و انتظار می رود این صنعت با رشد چشمگیری رو به رو شود.

البته این صنعت نوین در مراحل ابتدایی خود به سر می برد و سال گذشته پایه های آن توانست مستحکم شود و یک سال بنیادی برای اینترنت اشیاء به شمار رود. سال 2017 انتظار می رود اینترنت اشیاء به استقرار واقعی دست پیدا کند و فعالان این صنعت موفق به کسب درآمد قابل توجه از این بخش شوند. البته این موفقیت شامل هردو بخش نرم افزار و سخت افزار می شود. ما در سال 2016 شاهد آزمایش های متعدد اینترنت اشیاء بودیم و در سال 2017 نیز به یک سیستم واقعی و منبع درآمدی برای افراد تبدیل خواهد شد.

اینترنت اشیاء

2017 سال بزرگی برای اینترنت اشیاء و دستگاه هایی مبتنی بر این فناوری هستند. راه طولانی مانده تا این پلتفرم گسترش پیدا کرده و فراگیر شود. زیرا باید بیشتر کمپانی های فناوری در این زمینه فعالیتی داشته تا موجب گسترش پلتفرم مذکور شوند. توسعه این پلتفرم جدید ادامه داشته و اگرچه سال 2017 برای اینترنت اشیاء می تواند بزرگ باشد اما باید با گذشت زمان شاهد گسترش پلتفرم مذکور باشیم. همچنین بایستی شرکت های فعال راه حال های جامعی را به کار گرفته تا سریعتر از موعد پیشرفت عمده این پلتفرم را شاهد باشیم.

در اینجا می خواهیم نکات مهمی از اینترنت اشیاء در سال 2017 را بیان نماییم:

نسل جدید اینترنت

1- حجم سنسورهای نیمه هادی در زمینه اینترنت اشیاء گسترش پیدا می کند. سال 2016 را باید یک سال تثبیت سازندگان محصولات نیمه هادی اینترنت اشیاء به شمار رود. از جمله آنها باید به Broadcom BRCM و Avago اشاره کرد که به معنای تمرکز آنها روی کسب و کار در زمینه اینترنت اشیاء است. البته Qualcomm QCOM و NXP نیز در این دسته جای می گیرند. NXP در این میان توانسته موفقیت بیشتری کسب کند که همکاری آن با کوالکام یک قدم بزرگ در زمینه محصولات نیمه هادی اینترنت اشیاء به شمار می رود. شرکت ARM نیز قصد داشته تا تسلط کاملی روی بازار سنسورهای اینترنت اشیاء داشته و این بازار را برای خود در سال 2017 گسترش دهد. البته سیلیکون لبز نیز یک بازیکن بزرگ در این میدان محسوب می شود که در سازمان بورس سهام بزرگی برای خود در زمینه اینترنت اشیاء دست و پا کرده است.

2- آغاز رکود عمیق اینترنت اشیاء. سال 2017 با کاهش قطعی فروشندگان این عرضه در اواخر سال 2016 و اوایل سال جاری آغاز شده است. بسیاری از فروشندگان سعی کردند با راه حل خود به این مشکل خاتمه دهند اما متاسفانه چاره ای حاصل نشد و موضوع برقرار است.

3- تغییرات در لبه یا مه بوده که برای اعمال آن صحبتی نشده است. اصطلاح لبه یا مه بخش بدی محسوب شده که بین شبکه و دستگاه در جریان است. بنابراین برهه حساسی از معماری سیستم اینترنت اشیاء در برگرفته که با ارتقا بدی رو به رو است. به طور سنتی این یک نقطه تجمیع ساده بوده که تنها شامل اینترنت اشیاء و پیرامون آن نمی شود. مقدار عظیمی از اطلاعات توسط دستگاه های اینترنت اشیاء تولید شده و در شبکه موردنظر قرار دارد. از این رو نیاز است تا دستگاه های لبه به کار گرفته شده و نتایج دقیقی بدست آید. فروشندگان اصلی مانند سیسکو، دل EMC و Hewlett Packard Enterprise HPE توانستند موجب گسترش دستگاه های لبه اینترنت اشیاء شوند. این دستگاه ها در وضعیت ساده، ترکیبی و برخی دیگراز سرورهایی اطلاعات کسب می کنند. با افزایش محاسبات، ذخیره سازی و قابلیت های شبکه شاهد تبدیل شدن دستگاه های لبه به عنصر حیاتی در زمینه موفقیت اینترنت اشیاء هستیم. سازمان Open Fog Consortium به عنوان یک بازیکن کلیدی در تعریف معماری جدید سیستم اینترنت اشیاء فعالیت می کند.

4- انتخاب های مخابراتی یا ارتباطی همچنان به شکل آشفته ادامه می یابد. با شبکه 5G که درنزدیکی قرار داشته می توان انتظار موفقیت بسیاری برای اینترنت اشیاء داشت. شبکه ای که سرعت اینترنت را دوچندان کرده و فناوری جایگزین شبکه فعلی می شود. استراتژی اپراتورهای مخابراتی و برخی از این دست به شکلی بوده که موجب گسترش فناوری اینترنت اشیاء شوند. برای شرکت های مخابراتی ما همچنان شاهد رقابتی بین NB-IoT و LTE-M هستیم که در سال 2017 براساس مدل های منطقه ای کسب درآمد با یکدیگر بازی خواهند کرد. شرکت های ارائه دهنده زیرساخت های اینترنت اشیاء همچون اریکسون و هوآوی سعی داشته در بخش سخت افزاری و نرم افزاری این بخش فعالیت خود را گسترش دهند. فناوری LPWAN جایگزین به طور فزاینده ای که انتظار می رود در زمینه پهنای باند، ظرفیت و امنیت استاندارد 3GPP قدرتمند نیست. این خدمات شامل LoRa, Ingenu و Sigfox می شود.

 internet

5- مقررات و استاندارد در سال 2017 به تمرکز خود ادامه می دهند. در سال 2016 استانداردهای موجود قابلیت همکاری برای ادغام سازمان OIC و Allseen Alliance را فراهم آورده است. دیگر آثار این زمینه ZigBee، Thread Group و Z-wave اشاره کرد که حرکت منسجمی را در بازار داشته باشد. با این حال ماه همچنان موفقیت بزرگی را شاهد نبودیم. احتمال داشته دولت ها در سال 2017 تمایل بیشتری نسبت به این فناوری پیدا کنند و به فراگیری این فناوری بپردازند.

6- امنیت بیشتر در این فناوری. در سال 2016 فناوری اینترنت اشیاء امنیتی کسب کرده است. اما به دلیل هکی که در این سال صورت گرفت کمی از امنیت آن کاسته شده است. این موضوع نگرانی را برای فعالان این صنعت به وجود آورده است. ما شاهد برخی اطلاعیه ها از سوی کنسرسیوم صنعتی آزاد امنیتی در این بخش بودیم. با افزایش آسیب پذیری دستگاه های فعلی، سال 2017 می تواند زمان مناسبی برای حجوم بیشتر هکرها به فناوری اینترنت اشیاء شود. انتظار می رود هکرها به دستگاه های ارتباطی، حمل و نقل و انرژی متصل شده و سوء استفاده ای داشته باشند.

7- گسترش اینترنت اشیاء به شهرهای کوچک. با فناوری اینترنت اشیاء می توان شهرهای کوچک هوشمندی ایجاد کرد که آینده را نشانه می گیرند. این نوع شهرها دارای حمل و نقل، رفاه، امنیت، اقتصاد و برخی عوامل دیگر هوشمند خواهند داشته و از هر گزندی به دور خواهند بود. البته برای هوشمندسازی نیاز است تا سرمایه گذاری انجام گیرد و در طول یک مدت کوتاه انجام نخواهد گرفت. بنابراین باید در کنار حمایت مالی، این سیستم ها یکپارچه سازی شده تا در اختیار شهرهای کوچک قرار گیرد.

8- فناوری خانه های هوشمند بیشتر از گذشته هوشمند خواهند شد. در سال 2016 به کمک آمازون اکو و گوگل Home شاهد بودیم. هر دو دستگاه با فناوری اینترنت اشیاء موجب هوشمندسازی دستگاه های دیجیتالی خانه شده و کمک شایانی به افراد می کردند. با این حال پهنای باند شبکه و اتصال به دستگاه ها بسیار شایع نشده و همچنان مشکلی در سر راه وجود دارد. بنابراین بایستی با افزایش پهنای باند شبکه بخصوص شبکه خانگی به این نوع دستگاه ها جان بیشتری داد. به دلیل وجود مدیریت شبکه ای نابسامان و مشکلات دریافت پهنای باند هماهنگ در خانه بایستی انتظار پیشرفت دستگاه های مورد اشاره را داشت.

انتظار می رود راه حال های متعددی در سال جاری پیرامون اینترنت اشیاء منتشر شود تا مدیریت بهتری روی شبکه صورت گیرد. مسئله مهم دیگر آن بوده که شایع ساختن این فناوری در تمامی خانه امری زمان بر بوده و در مدت زمان کوتاه انجام نخواهد شد. امید می رود تا در سال 2017 پیشرفت های قابل توجهی دراین زمینه انجام شود و هر چه زودتر شاهد گسترش فناوری مورد بحث باشیم.

  • دفتر مرکزی : تهران، خیابان ولیعصر (عج)، بالاتر از خیابان مطهری، خیابان ناهید، شماره 74
  • 021-95 11 86 08
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صبانت در شبکه های اجتماعی

تلگرام صبانت  sabanet instagrem